Výročí Antonína Dvořáka

01.08.2021

Koncert k výročí narození Antonína Dvořáka představí zpěváky Michaelu Zajmi & Michaela Kubečka a varhaníka Petra Čecha

19:00, neděle 1. 8. 2021
Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě
Vstupné 100/150 Kč, v prodeji pouze na místě


PROGRAM

• Felix Mendelssohn-Bartholdy – Sonáta č. 3 A dur op. 65: 1. Con moto maestoso, 2. Andante tranquillo

• Antonín Dvořák – Tři duchovní zpěvy op. 19.b – Ave Maria - Hymnus - Ave Maris Stella

• Johannes Brahms – Chorálové předehry op.122: Herzliebster Jesu

• Antonín Dvořák – Stabat Mater: Inflammatus., Fac Ut Aredeat Cor Meum.

• Johannes Brahms – Chorálové předehry op.122: Herzlich tut mich erfreuen

• Antonín Dvořák – Synáčku můj květe (z opery Jakobín), Jen ve zpěvu (z opery Jakobín)

• Johannes Brahms – Chorálové předehry op.122: Es ist ein Ros´ entsprungen

• Petr Eben – Sestero píesni milostných: Noci milá

• Charles Maria Widor – Symfonie č. 5 f moll, op. 42: Allegro vivace, Adagio, Toccata (Allegro)

PETR ČECH

Petr Čech absolvoval Pražskou konzervatoř v oborech klavír (prof. Marta Toaderová) a varhany (prof. Jan Hora), Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze (prof. Jan Hora) a Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst ve Stuttgartu u vynikajícího norského varhaníka prof. Jona Laukvika. V roce 2011 dokončil doktorandské studium na VŠMU v Bratislavě ve třídě prof.Imricha Szabó. Je laureátem a nositelem cen mnoha mezinárodních soutěží (Pražské jaro, Lucemburk, Gdaňsk, Brno, Opava). Do dramaturgie svých koncertů zařazuje velmi často soudobá díla našich i světových autorů, za něž obdržel cenu ČHF, Fondu Leoše Janáčka, Nadace Bohuslava Martinů a zvláštní prémii aktivu mladých "Lucemburská hudební současnost". Varhanní tvorbu 20. století i díla autorů přítomnosti nahrál na zvukové nosiče našich i zahraničních hudebních vydavatelství - CD ed. Vixen s varhanními opusy Aloise Háby, CD v rámci projektu "HAMU představuje" s tvorbou Petra Ebena, CD švýcarské společnosti RC s varhanními kompozicemi O.A.Tichého a Petra Ebena s žesťovým kvintetem České filharmonie. Působí jako varhaník Chrámu Matky Boží před Týnem, pedagogicky působí na Pražské konzervatoři. V roce 2018 se stal ředitelem Pražské konzervatoře a zařadil se tak mezi osobnosti, které vedly tuto významnou hudební instituci v její dvousetleté historii.

MICHAELA ZAJMI

Mezzosopranistka Michaela Zajmi, sólistka Národního divadla v Praze, narozená v Brně, je absolventkou Pražské konzervatoře ze třídy prof. Yvony Škvárové. Již během studia a následně po něm se úspěšně zúčastnila několika pěveckých soutěží. Největšího ocenění dosáhla na podzim roku 2009 na 44. Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech a to hned v několika kategoriích. V oboru opera-ženy získala 3. cenu a v oboru píseň taktéž 3. cenu. Dále pak obdržela Cenu Společnosti Antonína Dvořáka za nejlepší interpretaci písně A. Dvořáka - Dejte klec jestřábu a Zvláštní cenu Divadla J. K. Tyla v Plzni. Rovněž se stala laureátkou mezinárodní Soutěže o Cenu Leoše Janáčka (EMCY), obdržela 1. cenu na Soutěžní přehlídce konzervatoří České republiky v Pardubicích a 1. cenu na Mezinárodní soutěži Pražský pěvec.

Už za studia se účastnila mistrovských kurzů u Petera Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou a byla vybrána na sérii koncertů pořádaných JHD pro nejlepší účastníky Burzy mladých zpěváků. Za rok 2010 byla Michaela Zajmi nominovaná na cenu Thalie za mimořádný jevištní výkon v roli Angeliny v opeře La Cenerentolla v divadle Brno. V divadle debutovala rolí Rosiny v Lazebníku sevillském v Divadle J. K. Tyla v Plzni a po té následovaly další role v Národním divadle Brno, v Národním divadle v Praze, v Jihočeském divadle České Budějovice a v divadle v Ostravě. V Národním divadle v Praze zpívá v rolích mezzosopránového oboru. Absolvovala také řadu koncertních vystoupení např.: s PKF, Plzeňskou filharmonií, Komorní filharmonií České Budějovice a také s Talichovým komorním orchestrem.

Vystoupila též na Slavnostním zahajovacím koncertě k 200. výročí založení Pražské konzervatoře v Rudolfinu a na závěrečném koncerě 50. ročníku Dvořákova Karlovarského podzimu. Podnikla též úspěšné pěvecké turné po Itálii.
Účastnila se turné s operou Rusalka s operním domem Glyndebourne po celé Anglii a hostuje pravidelně s operou Národního divadla v Japonsku. Michaela Zajmi vystoupila
též s Budapest festival orchestra na koncertech po Evropě, v roce 2016 byla pozvána do Teatro Regio di Torino na produkci Lišky Bystroušky v roli Lišáka a v roce 2018 na roli páže Herodias v Salome. Úspěšně se v roce 2016 zúčastnila kurzů u známé německé mezzosopranistky Brigitte Fassbaendar.

MICHAEL KUBEČKA

Narodil se roku 1982 v Olomouci. Zpěv studoval zprvu soukromě u Jaroslava Horáčka a poté Pavla Horáčka. Na Pražské konzervatoři studoval u Romana Janála, konzervatoř absolvoval ve třídě Jiřího Kubíka. Během studií se věnoval koncertní činnosti ve spolupráci s profesorem klavíru Pražské konzervatoře Radkem Melmukou, s nímž absolvoval několik turné v Itálii a Čechách. V absolventském představení Pražské konzervatoře ztvárnil role Janka (Blodek: V studni) a Bartola (Mozart: Figarova svatba). Hostuje na několika českých operních scénách (Moravské divadlo Olomouc, Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci) a také v pražských divadlech Hybernie a Kalich. Dlouhodobě spolupracuje s Komorní operou Praha a s Dětskou operou Praha. Koncertně vystupoval s Filharmonií Bohuslava Martinů a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. V září 2008 se zúčastnil turné v Japonsku, v lednu a únoru 2009 absolvoval turné v Německu, Francii, Rakousku a Švýcarsku. K jeho rolím patří mj. Il Podestà (Rossini: Straka zlodějka) a Paolo Albiani (Verdi: Simon Boccanegra) v Moravském divadle Olomouc, Basilio (Rossini: Lazebník sevillský) v Komorní opeře Praha, Melitone (Verdi: Síla osudu) v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, Král (Verdi: Aida) v Divadle J. K. Tyla v Plzni) nebo Kecal (Smetana: Prodaná nevěsta) v Dětské opeře Praha.