Jiřina Dvořáková-Marešová & Walter Hofbauer (trubka)

18.07.2021

Renomovaná česká varhanice představí díla pro varhany a trubku

19:00, neděle 18. 7. 2021
Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Vstupné 100/150 Kč, v prodeji pouze na místě


PROGRAM

• Théodore Dubois – Marche triomphale (ze sbírky 12 Pieces Nouvelles pour Orgue)

• Jeremiah Clarke - Pochod prince dánského, pro trubku (piccolu) a doprovod

• Bedřich Antonín Wiedermann – Notturno, Allegro maestoso (z varhanních miniatur)

• Johann Sebastian Bach – Air (ze Suity č. 3, D dur, BWV 1068), hrán na křídlovku

• César Franck – Piece héroique (ze sbírky Trois pieces pour grand orgue)

• George Friedrich Händel - Vodní hudba (výběr ze suity) pro trubku (piccolu) a doprovod

• Louis Vierne – Carillon de Westminter, (ze sbírky Fantazijní kusy, op.54)

• Jiřina Dvořáková Marešová –Improvizace na starofrancouzský kánon "Frére Jacques"

JIŘINA DVOŘÁKOVÁ-MAREŠOVÁ

Jiřina Dvořáková-Marešová vystudovala hru na varhany na Pražské konzervatoři a na Hudební fakultě AMU v Praze ve třídě Jaroslava Tůmy. Poté absolvovala stáž na Hochschüle für Musik und Theater Hamburg pod vedením Wolfganga Zerera. V roce 2019 úspěšně dokončila na HAMU studium v doktorském programu. V roce 2004 se stala finalistkou mezinárodní soutěže ve varhanní improvizaci v rakouském Schläglu a v roce 2006 semifinalistkou interpretační soutěže Pražské jaro. Koncertuje v Čechách i v zahraničí a spolupracuje s mnoha instrumentálními či vokálními tělesy. Nahrává pro Český rozhlas v rámci projektu Památné varhany Čech a Moravy.

WALTER HOFBAUER

Trumpetista Walter Hofbauer se narodil v roce 1994 v Jihlavě. Hře na trubku se začal věnovat ve svých osmi letech. Již od dětství patří mezi nejvýraznější talenty své generace. Ještě před nástupem na pražskou konzervatoř výhrál pod vedením svého otce, uznávaného pedagoga Waltera Hofbauera, soutěže Základních umělěckých škol, v kategorii Junior také Mezinárodní interpretační soutěž žesťových nástrojů v Brně a zůčastnil se poprvé soutěžě Concertino Praga, kterou jako Laureát ovládl o několik let později.

Po absolutoriu Pražské konzervatoře u Jiřího Jaroňka je od roku 2015 posluchačem Hudební fakulty Akademie múzických umění, kde aktuálně dokončuje magisterské studium. V průběhu studia exceloval na celé řadě tuzemských i mezinárodních soutěžích - Concertino Praga, Mezinárodní interpretační soutěž dechových nástrojů v Brně, Soutěžní přehlídka konzervatoří a gymnázií ČR, Medzinárodná tribúna mladých interpretov New Talent aj. Jako člena orchestru Pražské konzervatoře a 1. trumpetistu si ho přizval k hostování na zahajovací koncert Pražského jara Jiří Bělohlávek, což vedlo k další spolupráci, kdy společne s PKF-Prague Philharmonia uvedli Haydnův koncert Es dur. Walter dále jako sólista vystoupil například se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Plzeňskou filharmonií, Jihočeskou filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, nebo Českou filharmonií pod taktovkou jejího šéfdirigenta Semjona Byčkova. Za doprovodu Symphony Prague vystoupil na Open-Air koncertě v německém Grevenu, po kterém o něm uznávaný trumpetista Torsten Hell z Lipska prohlásil: Překvapení večera bylo v podobě mladého trumpetisty Waltera Hofbauera. Jedná se o "nováčka v českém trumpetovém nebi". Benátský karneval, který přednesl, je pro trubače bravurním kouskem, je však jen pár těch, kteří jsou v tom opravdu dobří a on je nepochybně jedním z nich.

Od roku 2014 je taktéž stálým členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu a od sezóny 2017/2018 orchestru Opery Národního divadla. Vidět a slyšet ho můžete též v České filharmonii, kde nejdříve působil jako akademik, později jako host a od roku 2020 jako člen orchestru.

Walter se mimo jiné věnuje i komorní hře. S žesťovým kvintetem Prague BRASStet vyhrál v roce 2019 mezinárodní soutěž Jeju International Brass&Percussion Competition v Jižní Koreji. O rok později natočili debutové album JOY.

Jeho poslední úspěch je výhra hned několika cen v Soutěži Nadace Bohuslava Martinů 2021 a to 1. místo, Cena Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci skladby v oboru dechové nástroje a Cena Přemysla Pražáka pro nejúspěšnějšího účastníka soutěžě.

Walter je šťastným otcem malého Waltíka a Laury.